Yengeç Sepeti (Konuk Yazar:Oh Yoon Joo)

Bu özel bir yazı çünkü konuk yazar  Oh Yoon Joo tarafından yazıldı. Canım arkadaşım bakmış blogum toz kaplamış , örümcek bağlamış bu kızın el atacağı yok şu blogun tozunu atayım diyerekten teşrif etmiş. Ona sonsuz minnetlerimi sunuyor ve kısa kesiyorum . aşağıda bulunan güzel yazı ile sizleri baş başa bırakıyorum efem ::)

Yengecsepeti

Konusu: Yaşlı bir çiftin  hafta sonlarını çocuklarıyla geçirme isteği üzerine onları evlerine davet etmeleri, kısa sürede toplanan kardeşlerin yeniden aynı çatı altında buluşmalarıyla önce sıcak ve kalabalık bir aile ortamında  geçirilen zamanın kısa sürede patlak veren sorunlar ve birbirleriyle çatışmaları sonucu ortaya çıkan şiddetin hüküm sürdüğü hesaplaşma hikayesi. 

“Aynı sepete konan yengeçler birbirini yemeye başlar” 

Kalabalık bir aile üzerinden ülkenin, yaşadığı karabasanı sorgulamamızı isteyen film, aynı yerde yaşamak zorunda kalan insanların hoşgörüsüzlük ve ani tepkilerle ne hale gelebileceğini sorguluyor. Ülkenin karışık hallerini büyük kızlarının sunduğu haberlerden dinleyen yaşlı anne ve babanın çocuklarını yeniden görmek isteğiyle onları ararlar. Polis olan oğulları, avukatlık yapan küçük kızları ve serseri olan ufak oğulları aynı çatı altında buluştuklarında önce pembe bir görüntü saçarlar.

Yengeç Sepeti-Sadri Alışık-Macide Tanır(1994)

Çocuklarla birlikte eve gelindiğinde sıcacık bir aile ortamı kurulur. Dedelerinin etrafında koşuşturan çocuklar, abla kardeşlerin sıcak sohbetleri, özlemle yeniden oturulmuş anne yemekleriyle dolu bir masa. Herkes tadını çıkarırken bu güzelliğin, geçen zamanla damarına basılan açıkça içindekileri dökmeye başlar. Gurur duyulan evlatlar yerlerini söyledikleri duyulmasın diye işitme cihazını kapattıran insanlara dönüşürler.

Büyük oğul polis, abla basın, kardeş avukat… Bir ülkenin duruşunu gösterebilecek önemli mesleklerle özdeşleşmiş olan kardeşler kendi aile yapılarında sorun yaşayan insanlardır. Kadın boşanmış ve kocasından çocuğunu saklayan biriyken polis olan oğul başka bir kadınla aldatmakta sakınca görmez karısını. Kadın alkolle kendi derdine çare ararken her fırsatta dillendirir aldatıldığını. 

“Hayatımın toplamının ne anlama geldiğini bilmek isterdim.” 

Sadri Alışık’ın son filmi olma özelliği taşıyan Yengeç Sepeti filmi Yavuz Özkan’ın toplumsal bir öngörüsü olarak çıkıyor karşımıza. Karanlık havasının üzerimizde baskı oluşturduğu filmde karakterler ve duruşlar oldukça belirgin, oyunculuklar özellikle Sadri Alışık’ın o kırılgan ve hassas halleri oldukça etkileyici.

Kısacası Yengeç Sepeti sıradan bir hikayenin altında saklanmış oldukça manidar bir film.

 

About winpohu 'ca

http://inenglishpleasee.wordpress.com/ http://winpohu.wordpress.com/ http://winpohucahikayeler.wordpress.com/
Bu yazı Film içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Yengeç Sepeti (Konuk Yazar:Oh Yoon Joo)

  1. ayşe şen dedi ki:

    bu filmin hangi göl kıyısında çekildiği ile ilgili bilginiz var mı?.

  2. D.S.K. dedi ki:

    Yahu neden yeni paylaşımlar yok benim gibi yeşilçam hastasına yapılır mı bu 😦

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s