Garip Bir İzdivaç (1965)

Garip Bir İzdivaç pek muhterem Muazzez Tahsin Berkand ‘ın bir romanından uyarlama. Bu yazarın varlığından Bir Demet Menekşe filminin senaryosunun onun romanından esinlenerek yazıldığını öğrenmemle haberim oldu. Daha sonra küçük çaplı bir araştırma ile aslında bir çok filmde onun romanlarının uyarlandığını öğrendim . Maalesef kitaplarını bulamadım ama filmleri izleyerek sevgim kabarıyor.

Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Nejat Saydam yapmış.  Görüntü yönetmeni Melih Sertesen.  Boş rollerde Türkan Şoray ve Tamer Yiğit var. Onlara Süleyman Turan , Esen Püsküllü eşlik ediyor.

Konusuna gelirsek Zeynep 20 yaşında güzel bir kız , kendisinden iki yaş küçük kardeşi Naciye ve Zeynep’e deli gibi aşık izzet ile geçirdiği bir hayatı var.  haluk ise stajını Zeynep’in ölen babasının yanında yapmış zengin bir mühendis , Handan ile uzun zamandır nişanlı ve ona deli gibi aşık bu yüzden ona Leyla ile Mecnun ‘daki Kays ismini yakıştırmışlar. handan ise sadakatsiz ve Haluk’u sevmeyen bir kadın , Turhan ise hadan ‘ı baştan çıkaran çapkın ve ahlaksız erkek Kontejanında ki kendisini fazlasıyla Clark Gable benzettim o bıyıklar yüzünden sanırım ama bizim yeşilçam da ola ola kötü adam olmuş. bu durumlar nasıl bir hal alıyor da Haluk ile Zeynep garip bir evlilikte buluşuyor.

Film bir kadının intiharı ile başlıyor bundan sonrada bir kaç intihar teşebbüsüne tanık oluyoruz ki bazı yerlerde yok artık dedim mesela o köprü sahnesi ve iki insanında sadece bu tür sıkıntılardan ölmek istemesi hayat bu kadar basit mi dedirtiyor.  Asla vazgeçmeyen aşık izzeti de pek sevdim , çok tatlıydı ama genel olarak erkek karakterin ruhsuzluğu beni şaşırttı bir kadının yazdığı romanda erkek karakter neden böylesine sönük ve kadınlar neden bu kadar gurursuz demedim değil ama dönemin şartlarında bu normal sanırım.

Garip bir izdivaç fikir olarak klasik ama güzel bir klişe . çok şey beklemeden izlenirse hoş detayların keyfine varılabiliniyor.

Olur da film izleme düşüncesindeyseniz fazla türk filmivari kötüleri ve entrikaları ile sıkılmayacağınız kesin . İyi seyirler efem 🙂

Reklamlar

About winpohu 'ca

http://inenglishpleasee.wordpress.com/ http://winpohu.wordpress.com/ http://winpohucahikayeler.wordpress.com/
Bu yazı Film içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s